Haber Detayı
31 Ocak 2021 - Pazar 20:48 Bu haber 516 kez okundu
 
Kara:29 Ocak Batı Trakya’nın direniş günüdür
Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Dr. Özgür Kara, 29 Ocak 1988’de Yunan Hükümetinin Türk azınlığın milli kimliğini yok saymaya yönelik baskılarına karşı Batı Trakya Türklerinin onurlu bir direniş gösterdiğini söyledi.
KÜLTÜR Haberi
Kara:29 Ocak Batı Trakya’nın direniş günüdür

Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Dr. Özgür Kara, iki milyon insanın vatanından ayrı düştüğü mübadelenin 98. yıldönümü ve 29 Ocak Batı Trakya Milli Direniş Günü nedeniyle yazılı açıklama yaptı.

30 Ocak 1923 tarihinde Türk hükümeti Yunan Hükümeti arasında imzalanan Mübadele Sözleşmesi ile her iki ülkeden yaklaşık iki milyon insan doğdukları topraklardan ayrılmak zorunda kaldığını dile getiren Başkan Dr. Özgür Kara, “Günümüzde mübadele müzelerinde, siyah beyaz fotoğraflarını gördüğümüz ancak hepsinden önemlisi kuşaktan kuşağa aktarılan memleket anıları, yüreklerimizde sakladığımız yeni vatanlarına yolculuklarının öyküsü suyun iki yanında 98 yıldır hiç unutulmadı” dedi.

 

MÜCADELE DEVAM EDİYOR

Yunan yargısının, mübadeleden tam 65 yıl sonra 1988'de "Yunanistan'da Türk bulunmadığı" gerekçesiyle isimlerinde "Türk" kelimesi bulunan derneklerin kapatılması kararını verdiğini hatırlatan Başkan Dr. Özgür Kara, “Batı Trakya Türk Azınlığı, 29 Ocak 1988'de gerçekleştirdiği toplu yürüyüş ile yargının bu kararını protesto etti. Bu tepkilerin ikinci yıl dönümü olan 29 Ocak 1990 tarihinde ise fanatik Yunanlar, Gümülcine ve İskeçe'de Türklere karşı toplu saldırılar düzenledi. 2 gün süren saldırılarda, Türklere ait 500'ün üzerinde dükkan ve iş yeri tahrip edilerek yağmalandı, aralarında merhum İskeçe Müftüsü Mehmet Emin Aga ile dönemin bağımsız milletvekili Ahmet Faikoğlu'nun da bulunduğu çok sayıda Türk darp edildi” diye konuştu.

Açıklamasında, Batı Trakya Türk Azınlığına yönelik saldırıları kınayan Dr. Özgür Kara, “Yunan hükümetinin Türk azınlığın milli kimliğini yok saymaya yönelik kararlarına karşı canı pahasına göstermiş olduğu bu onurlu duruş, bugün ''Milli Direniş Günü'' olarak adlandırıldı. Ülkemizde olduğu gibi Batı Trakyalıların yaşadığı birçok ülkede çeşitli etkinliklerle anılmaktadır” şeklinde konuştu.

Uluslararası antlaşmalar ile korunan Türk azınlığın haklarının yıllardır gasp edildiğini kaydeden Dr. Özgür Kara, Yunan hükümetinin uygulamalarının sürmesi nedeniyle Batı Trakya Türklerinin verdiği mücadelenin 33 yıldır durmaksızın devam ettiğini de sözlerine ekledi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kara:29, Ocak, Batı, Trakya’nın, direniş, günüdür,
Yorumlar
Diğer Haberler
Haber Yazılımı