Haber Detayı
12 Nisan 2021 - Pazartesi 17:32 Bu haber 494 kez okundu
 
Büyükşehir Meclisinde Denetim Komisyonu’ndan ciddi eleştiri ve öneriler
Karalar, Denetim Komisyonu raporu için üyelere ve meclise teşekkür ederken, komisyonun bazı görüşlerine de katılmadığını bildirdi.
GÜNDEM Haberi
Büyükşehir Meclisinde Denetim Komisyonu’ndan ciddi eleştiri ve öneriler

Adana Büyükşehir Belediye Meclisinin Nisan ayı ilk oturumunda 2020 yılına ait denetim komisyonu raporu okundu.
Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Zeydan Karalar, katipler Sevil Can ve Yusuf Arısoy tarafından açıldı. Toplam 57 maddeden oluşan gündemlere 9 madde daha eklendi.
Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, Pozantı’da yapımı devam eden hızlı tren projesine uygun vatandaşların geçmesi için 2 tane yaya alt geçidin yapılması konusunda Büyükşehir Belediyesi’nden destek istedi.
Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir ise, Yüreğir’in kanayan yarası haline gelen Sinanpaşa Mahallesinde uygulamaya geçilecek olan kentsel dönüşüm projesi hakkında görüşlerini dile getirdi.
Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin de Belediyeevleri Mahallesinde 250 bin kişinin yaşayacağı kentsel dönüşüm alanına yılsonunda kazma vuracakları müjdesini verdi.
Daha sonra gündemlere geçildi. Furkan Bozkurt, Yusuf Arısoy, Yusuf Eroğlu, Hatice Yılmaz ve Atilla Göktaş’tan oluşan Denetim Komisyonu, 2020 yılına ait hesap incelemesini rapor haline getirdi. 10 sayfadan oluşan raporla ilgili Komisyon Başkanı Furkan Bozkurt 9 maddelik açıklama yaptı. Bozkurt, Büyükşehir Belediye yönetimine bazı eleştiriler yöneltirken, önerilerde de bulundu.  

İşte Furkan Bozkurt’un madde madde sraladığı görüş ve önerileri: 

a)     Yapılan açık ihalelerde yaklaşık maliyetin ciddi bir miktarda altında olan firmalara ihale bırakılırken bazı işlerde bırakılmamıştır. Şartnameler oluşturulurken Belediyenin bu konuda menfaatini gözetecek bir oran belirlemesi gerekmektedir. Bazı işlerde firmaların işi tamamlayamamasından dolayı Belediyenin ciddi zaman kaybına uğradığı görülmüştür. Örneğin Fen İşleri Dairesi Başkanlığının bordür ve parke taşı alım ihalesi yaklaşık maliyetin 50 altında olan firmaya bırakılmış, firma işi tamamlayamadığı gibi fesih işlemi de gerçekleştirilmemiştir.

b)    Özel Kalem Müdürlüğü üzerinden organize edilen gıda kolisi yardımları ve pandemide eve gönderilen yemek yardımlarının tutanakları incelenmiş bu kişiler arandığında bu yardımların ulaştığı teyit edilmiştir. Fakat yapılan toplu yemek organizasyonlarının hangi tarihte, nerede kime verildiği ve belediye tarafından kimin teslim aldığına dair bir tutanak ve irsaliye bulunmamakta sadece hakkediş için toplu fatura kesilmiş bulunmaktadır. Bu usulün şeffaf olmadığı acilen düzeltilmesi gerektiği önerilmiştir.

Özellikle pandeminin en yoğun olduğu dönemde organizasyon ve hareketliliğin düşük olduğu bir zamanda beş yıldızlı otel konsepti diye tanımlanan A kalite menülerin nerede kullanıldığı belirlenememiştir.

c)     2008 yılında ITC Firmasıyla katı atık bertarafı için imzalanan sözleşmeye dayalı olarak taahhüt edilen katı atığın fazlası için aylık para ödendiği bu miktarın geçen yıl 27.000.000,00’a mal olduğu görülmüştür. Günümüz gelişen atık değerlendirme imkanlarına göre fazla miktarla ilgili komisyonumuzun yaptığı çalışmada Belediyenin kendi kuracağı ek tesis veya özel sektörle yapılacak iş birliği ile bu yüklü ödemeden kurtulması gerektiği komisyonumuz tarafından önerilmektedir.

d)    Açık ihale ve doğrudan teminlerde gelen tekliflerin yüksek kaldığı bundan dolayı yüksek fiyatla sonuçlandığı. Duruma sebep olarak ödemelerin geç yapılmasından dolayı yüksek fiyat verildiği ilgili birimler tarafından belirtilmiştir. Fakat ödemesi hemen yapılan işler için de aynı yüksek fiyatlardan sonuçlandığı görülmüştür. Bundan dolayı yapılacak işlerin ödeme takviminin önceden belirlenip şartnamelerde belirtilerek bu ödeme planına göre tekliflerin alınması veya pazarlıkların yapılması komisyonumuz tarafından önerilmektedir.

e)     Tüm ihale ve doğrudan teminlerin Satınalma Dairesi Başkanlığı tarafından yapılması büyük çaplı ihalelerde avantajlı görülmüş fakat özellikle doğrudan teminler için Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığının aktif edilmesi önerilmektedir. Bundan dolayı genel olarak doğrudan temin fiyatlarının piyasadan 3-4 kat yüksek kaldığı görülmüştür. Yapılan incelemelerde küçük kalemlerde çok yüksek fiyatlara tekliflerin mal olduğu görülmüştür. Örneğin bir klozet kapağına Mersin ilinden bir firmanın ödemesi hemen yapılmasına rağmen 300,00 TL fiyat verebilmektedir ve işi alabilmektedir. Bunun için Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığının küçük kalemler için küçük esnafla çalışması daha avantajlı görünmektedir. Ayrıca; bu sistemden dolayı bir çok işe aynı adreste kurulu 2-3 firmanın teklif vererek teklif sayısının doldurduğu görülmüştür. İstismara açık bu durumun Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığının aktif kullanılarak düzenlenmesi önerilmektedir.

f)     Büyükşehir Belediyesinin ilgili birimlerinin koordinasyonunda yapılan uzaktan eğitim işini alan firmanın 8300 öğrencinin bu eğitime katıldığını beyan ettiği fakat listeden bir miktarı aranmış, ciddi bir sayının bu sisteme kayıt olmadığı görülmüştür. Komisyonumuz tarafından bu sistemin gerekli faydayı sağlaması açısından revize edilerek devam ettirilmesi tavsiye edilmektedir.

 Büyükşehir Belediyesinin iş makinesi ve araç kiralamasına yüksek ödemeler yaptığı bu araçların amortisman sürelerinin satın alındığında çok kısa olduğu görülmüştür. Büyükşehir Belediyesinin bu araçları satın alarak envantere eklemesi daha faydalı görülmüştür.

g)     Büyükşehir Belediyesinin farklı birimlerinin kiraladığı konutların kullanım takvimi planlaması yapılmadığından kirası ödendikten sonra 3-5 aya kadar boş beklediği görülmüştür. Böyle yerler kiralanmadan organizasyon planlamasının yapılması önerilmiştir.

h)    Büyükşehir Belediyesinde hukuki olarak geri döneceği belli olduğu halde işten çıkarılan sözleşmeli personelin iş başı yapmaya başladığı bundan dolayı Büyükşehir Belediyesinin zaman kaybı ve maddi kayba uğradığı görülmüştür. Hukuki dayanağı araştırılmadan personel çıkarma işlemi yapılmaması önerilmiştir.

Başkan Zeydan Karalar, Denetim Komisyonu üyelerine ve meclise çalışmalarından dolayı teşekkür ederken, komisyonun kendisine yönelttiği bazı eleştirilere katılmadığını söyledi.
Daha sonra gündemlere geçildi. 14 teklif ilgili komisyonlara havale edildi.
Büyükşehir meclis katip seçimi, meclis 1. ve 2. Başkan vekili seçimi encümen üyelerinin seçimi ve ihtisas komisyonlarına ait seçim 15 Mayıs 2021 Perşembe günlü oturumda yapılması karara bağlandı.
Adana Büyükşehir Belediyesi çalışmalarına yarın saat 14.00’te devam edecek.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Büyükşehir, Meclisinde, Denetim, Komisyonu’ndan, ciddi, eleştiri, ve, öneriler,
Yorumlar
Diğer Haberler
Haber Yazılımı