Haber Detayı
24 Mayıs 2020 - Pazar 22:39 Bu haber 4866 kez okundu
 
ZEKİ KIZILKAYA'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA
Eleştiri bir CHP’li belediye başkanına yapılınca, neden basın özgür olmuyor!
GÜNDEM Haberi
ZEKİ KIZILKAYA'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Çukurova Merhaba Gazetesi Yazıişleri Müdürü ve Sitemiz Editörü Zeki Kızılkaya’nın, Adana yerel radyolarından Efsane Radyo’da yaptığı açıklamalar ile ilgili, konu aslından saptırılarak, bir ajans servisi olmamasına rağmen, tek yerden servis edilerek, linç girişimi yapılmaya çalışılmış ve CHP’li trollerin iftira, hakaret ve küfürlerine maruz bırakıldığımdan dolayı, açıklama yapma gereği duyulmuştur.
 
Adana’nın yerel radyosu Efsane Radyo‘da haftanın iki günü program yapmaktayım ve bu programlarımda özellikle Adana olmak üzere Türkiye ve Dünya gündemini ilgilendiren konulardan da bahsederek değerlendirmelerde bulunuyorum. Bahse geçen konu ile alakalı ise Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın bugüne kadar yaptığı açıklamaları ve yapmadığı hizmetleri de gündeme getirmekteyim. 
 
Kendi Genel Başkanı sayın Kılıçdaroğlu’na, ‘1000 Yataklı Sahra Hastanesi yaptık’ diye yalan söylettiren, ulusal televizyonlara koşarak dağıtmadığı halde ‘5 krş’a ekmek dağıttık’ diyen, memurun 2019 ve 2020 yılının 3 adet bayram ikramiyesini, Yakacak Yardımı ve Mayıs Ayı Sosyal Denge tazminatlarını ödemeyen. İşçilerin mesailerini ve maaşını ödemeyen, seçimden önce; ‘Hiçbir işçi kardeşimi işten çıkarmayacağım’ diyerek, belediyeden 3 bine yakın işçi çıkartan ve neredeyse her yaptığı açıklamadan sonra yalanı ortaya çıkartılan bir belediye başkanının, görüştüğü kişilere de dikkat etmesi gerektiğini, teröre bulaşmış insanlara danışmaması gerektiği noktasında Adana kamuoyunu takip eden bir gazeteci olarak eleştirimi ve uyarı görevimi kullandım. Türkiye Cumhuriyeti’nin Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan dahi 3-4 defa Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar hakkında yanlış uygulamaları ile ilgili açıklama yapmıştır. 
 
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın ‘toplumu ayrıştıran açıklamalar yapması, yapmadığı işleri yapmış gibi göstermesi ve yukarıda bahsettiğim konulardan dolayı’  İçişleri Bakanlığı, hakkında soruşturma açabilir ve soruşturma neticesinde görevden el çektirebilir manasında konuşma yapmış bulunmaktayım.
 
Dayanak;
1- Gazeteci sanığın bunu haber yapması, haberlerin özü ile veriliş biçimi arasında ölçme fikir bağının korunması, kamusal bir tartışmaya ve halkın genel çıkarlarını ilgilendiren bir duruma katkı sunması ve bunun "görünür gerçekliğe uygun" olması belirtildiği gibi zaman zaman yazıda abartıların bulunmasına karşın basın özgürlüğünün kapsamı demokrasiyle yakın ilişkisinin doğal sonucu olarak bir dereceye kadar abartıya ve provoke etmeye izin verecek şekilde geniş yorumlanması gerektiği kabul edilmelidir. (AİHM Radio France ve Diğerleri/Fransa, B. No: 53984/00, 30/3/2004, § 37).
 
2- Demokratik bir sistemde, kamu gücünü elinde bulunduranların yetkilerini hukuki sınırlar içinde kullanmalarını sağlamak açısından basın ve kamuoyu denetimi en az idari ve yargısal denetim kadar etkili bir rol oynamakta ve önem taşımaktadır. Halk adına kamunun gözcülüğü işlevini gören basının işlevini yerine getirebilmesi özgür olmasına bağlı olduğundan basın özgürlüğü, herkes için geçerli ve yaşamsal bir özgürlüktür (AYM, E.1997/19, K.1997/66, K.T. 23/10/1997)
 
 
Kaynak: (Özel Haber) - Özel Haber Editör: Zeki KIZILKAYA
Etiketler: Çukurova Merhaba Gazetesi, Zeki Kızılkaya, Zeydan Karalar
Yorumlar
Diğer Haberler
Haber Yazılımı