Haber Detayı
21 Şubat 2021 - Pazar 14:34 Bu haber 657 kez okundu
 
HUKUK ÖĞRENCİSİNDEN HUKUK DERSİ
Hukuk fakültesi öğrencisi olan Mehmet Rıdvan Tanrıöver, kendisine ait aracıyla Ceyhan’dan Adana’ya dönerken Adana Trafik Bölge Müdürlüğü ekiplerince hız sınırını aştığından dolayı ceza kesildi. Tanrıöver rahatsız olduğunu, hastaneye gittiğini ve dörtlüleri yaktığını belgeleyerek verdiği hukuk mücadelesi sonucunda mahkeme idari para cezanın kaldırılmasına karar verdi.
YAŞAM Haberi
HUKUK ÖĞRENCİSİNDEN HUKUK DERSİ

Olay şöyle gelişti; İstanbul’da Hukuk öğrencisi olan ve Adana da ikamet eden Mehmet Rıdvan Tanrıöver kendisine ait olan 01 RT 026 plakalı aracıyla Ceyhan’dan Adana’ya dönerken rahatsızlanıyor. Bu nedenle hastaneye gitmek için dörtlü flaşörleri yakıyor. Bu arada İncirlik kontrol noktasına vardığında Adana Trafik Bölge Denetleme Büro Amirliğine bağlı ekiplere, hastaneye yetişmesi gerektiğini belirtmesine rağmen, hız sınırını aştığı belirtilerek trafik cezası kesiliyor. Daha sonra aracıyla Yüreğir Devlet Hastanesi’ne giden Tanrıöver burada acil bölümünde tedavisi yapılarak hastane tarafından iş görememezlik raporu ve acil hastane reçetesi veriliyor.

Kendisine haksız yere trafik cezası kesildiğini düşünen Tanrıöver Adana Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvurarak cezaya itiraz ediyor.  Adana 2.  Sulh Ceza mahkemesine belgeleri sunan Tanrıöver savunmasında; “01 RT 026 plakalı araçla hastane acil bölümüne giderken biran önce hastaneye yetişmek için aracımın dörtlü flaşörlerini yakarak seyir halinde bulundum ve hız sınırını aştığım doğrudur. Ancak ekte sunduğum hastane acil evraklarından da anlaşılacağı üzere acil zaruretim nedeni ile hız sınırını aştığım anlaşılacaktır. Hız sınırını aşmamda keyfi bir kasıt söz konusu değildir. Zaten Bölge Trafik Şube Denetleme Müdürlüğü’nden radar aracına ait kamera görüntüleri incelendiğinde de dörtlü flaşörlerimin yandığı ve acil gittiğim açıkça görülecektir.  Mahkemenizden hakkımda tanzim edilen trafik idari para cezası karar tutanağının iptal edilerek mahrumiyetimin giderilmesini talep ediyorum” dedi.

Yapılan savunmadan sonra Adana 2.  Sulh Ceza Mahkemesi tarafından, “Adana Bölge Trafik Denetleme Büro Amirliği’nin kestiği idari para cezasını içeren idari yaptırım kararının kaldırılmasını kesin olarak karar verilmiştir” denildi.

Bir hukuk öğrencisinin kendisine kesilen idari para cezasının yine hukuk yoluyla verdiği mücadeleden dolayı kararın mahkeme tarafından kaldırıldığı görüldü.

Kaynak: Editör:
Etiketler: HUKUK, ÖĞRENCİSİNDEN, HUKUK, DERSİ,
Yorumlar
Diğer Haberler
Haber Yazılımı