Haber Detayı
13 Aralık 2020 - Pazar 19:13 Bu haber 1197 kez okundu
 
GERİ DÖNÜŞÜM FABRİKALARINA RUHSAT VERMEK KİMİN GÖREVİ?
Adana’da Geri Dönüşüm Fabrikalarının ruhsat almasıyla ilgili hangi kurumun yetkili olduğu tartışılıyor. Bu ruhsatın verilmesi ile ilgili Çevre İl Müdürlüğü mü? Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı mı? Yoksa İlçe Belediyeleri mi görevli. Mevzuat ne diyor?
GÜNDEM Haberi
GERİ DÖNÜŞÜM FABRİKALARINA RUHSAT VERMEK KİMİN GÖREVİ?

Adana’da bulunan bazı Geri Dönüşüm Fabrikaları ile ilgili bir iddia ortaya atıldı. İddiaya göre Gayri Sıhhi Müessesseler İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarını  verme görevinin Adana Çevre İl Müdürlüğü’nün bilgisi dahilinde Büyükşehir Belediyesi’nin verdermesi gerektiği oysa Zeydan Karalar'ın Seyhan Belediye Başkanı iken,  seçime yakın zamanda ruhsatların Seyhan Belediye Başkanlığı tarafından verildiği iddia ediliyor. 
Bazı Geri Dönüşüm firmalarının 1. Sınıf Gayri Sıhhi Müessesseler İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarını almaları için firmalarını 2. Sınıf Gayri Sıhhi Müessese gibi gösterilerek Seyhan Belediyesi’nden ruhsat aldıkları daha sonra, zamanla sıfırdan mal üreten firmalar olduklarından dolayı Büyükşehir’den ruhsat  almaları gerektiği ve sıkıntılı oldukları iddia ediliyor.
Ruhsat  işlemi, Zeydan Karalar dönemi Seyhan Belediyesi tarafından verildiğinden, İl Çevre Müdürülüğü’nden gerekli ÇED raporunu alamadıklarından dolayı firmaların ortada kaldığı, Akif Akay dönemi Seyhan Belediyesi ise zor durumda kalmamak için  verilen bu ruhsatları iptal edip topu Büyükşehir’e attığı iddia ediliyor.
Peki şimdi ne olacak?
İddialar:
1. Zeydan Karalar, Seyhan Belediye Başkanı iken Geri Dönüşüm Fabrikalarına 2. Sınıf Gayri Sıhhi Müessese gibi gösterilerek ruhsat verdi mi?
2. Seyhan Belediyesi’nden,  firmasını 2. Sınıf Gayri Sıhhi Müessese gibi gösterilerek ruhsat aldıkları iddia edilen Geri Dönüşüm Firmaları 1,  Sınıf Gayri sıhhi müessese gibi faaliyet gösteriyor mu?
3. 1. Sınıf Gayri Sıhhi Müessese gibi çalışan 2. Sınıf Gayri sıhhi müesseseler ÇED raporunu almadan ve Adana Büyükşehir’den ruhsat almadan nasıl çalışıyorlar?
4. Seyhan Belediyesi bu ruhsatları iptal ederse Geri Dönüşüm firmaları ruhsatsız mı çalışmış olacak? Denetleme hangi kurum tarafından ve nasıl yapılacak:
Kaynak: Editör:
Etiketler: GERİ, DÖNÜŞÜM, FABRİKALARINA, RUHSAT, VERMEK, KİMİN, GÖREVİ?,
Yorumlar
Diğer Haberler
Haber Yazılımı