Haber Detayı
14 Mayıs 2020 - Perşembe 15:37 Bu haber 942 kez okundu
 
Adana’yı sivrisineğe teslim etmeyin
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın yapmış olduğu yanlış uygulamaları üzerine kurduğu basın toplantısında, Adana’da son günlerde vatandaşlarımızdan yoğun şekilde sinekle ilgili şikayetler gelmesi sonucu basın açıklaması yapma ihtiyacı hasıl olmuştur” diyen AK Parti Adana İl Başkanı Mehmet Ay ‘Vatandaşlarımızı sivrisineğe teslim etmeyin’ uyarısında bulundu.
GÜNDEM Haberi
 Adana’yı sivrisineğe teslim etmeyin

31 Mart yerel seçimlerinden bu yana söylediği yalanlarla gündemden düşmeyen CHP'li Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın yalan zincirine sürekli yenisini eklediğini iddia edene Ay, ‘Yalan siyaseti’ üretme noktasında mahir olduklarını her şekilde dile getirdiler. Artık bunların yalanlarını ortaya çıkarmaktan biz yorulduk. Adana’nın hizmete ihtiyacı var. Adanalımız bunu hak etmiyor‘dedi.

Başkan Ay'ın açıklamalı şöyle:

"Adana’da son günlerde vatandaşlarımızdan yoğun şekilde sinekle ilgili şikayetler gelmesi sonucu basın açıklaması yapma ihtiyacı hasıl olmuştur. 

31 Mart yerel seçimlerinden bu yana söylediği yalanlarla gündemden düşmeyen CHP'li Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, yalan zincirine sürekli yenisini ekliyor.

 

‘VATANDAŞIMIZI SİNEĞE TESLİM ETMEYİN’
Geçen yıl, Zeydan Bey Adana’yı etkisi altına alan sivrisinek sorunuyla ilgili 29 Mart seçimlerini bahane etmişti. ‘Ben o zaman görevde yoktum’ diyerek Nisan ayının hemen başında ya da Mayıs ayında bu riski engelleyecekken sorumluluğu kendi üzerinden atmaya çalışmıştı. 
Şimdiden bize çok sayıda şikayet geliyor. Önümüzdeki günlerde bir facia olmasın. 
Biz hükümet olarak salgınla mücadele ederken siz de gelin bütün bu imkanları seferber edin Adana’yı sineğe teslim etmeyin. 
Bugün buradan uyarıyoruz. Vatandaşımız salgınla mücadele ederken bir de sineğe teslim olmasın.  

 

KÖPRÜLER VE YATIRIMLAR TAMAMLANSIN
Yarım kalan Yavuzlar Köprüsü ve Girne Köprüsü’nün yanı sıra Otoban bağlantı yollarının tamamlanması için 169 milyon borçlanma talep ettiniz. Biz de Cumhur İttifakı olarak Adana’nın yatırımı yarım kalmasın ve vatandaş bu yatırımlardan faydalansın diye borçlanma yetkisi verdik. 

Ama siz hala ‘Para bulamıyoruz’ diyerek suçu kamunun üzerine atıyorsunuz. ‘Kamu bankaları para vermiyor’ diyerek bunu da elinize, yüzünüze bulaştırdınız. 
Sonra İller Bankası’nın teminat desteğiyle köprülerin ve yarım kalan bağlantı yolları için aldınız parayı, ama yine yapmadınız.

Siz Adana’nın menfaatine olan ne varsa bunu yapamadığınız gibi bunu elinize, yüzünüze bulaştırmaya devam ediyorsunuz. Yani sizin bırakın hizmet üretmeyi taş üstüne taş koyma iradeniz yok. 

 

DEVLET BAHÇELİ KÖPRÜSÜ 
Devlet Bahçeli Köprüsü’ne gelirsek eğer, bu köprü Adana için inanılmaz bir öneme sahip, stratejik bir köprüdür. Bu köprüyle Adana’mızın 3 ilçesi birbirine bağlanırken aynı zamanda 60 bin taşıtın kullanacağı bir köprü olacak. Baraj set yolu ihtiyacı karşılamadığı gibi ciddi manada tehlike arz etmektedir. Hal böyle iken Adana için önemli olan, elzem olan, hayati bir öneme hayız olan bir köprüyü yapmamanızı neye bağlıyorsunuz? 

Bu konuyla ilgili olarak çıkmış olduğunuz bir televizyon programında;  bu konuyla ilgili yapmış olduğunuz çalışmalarda bu köprüyü 350- 400 milyon TL gibi bir rakama biteceğinizi ve bunun için de bütün hazırlıkların yapıldığını, ama bu salgından dolayı da bunu yapamadığınızı söylediniz. Bu tamamen ‘şüyu-u, vuku-undan beter’ hale getiriyorsunuz. 

Peki sorarız 300- 400 milyon planlama yapan bir belediye salgın olduğu için köprüye harcamadığı parayı nereye harcadı? İşçiye para mı ödedi? Yukarıda bahsettiğimiz köprülerin yapımını mı tamamladı? Bir yerlere taş üstüne taş koydu da biz mi görmedik?

En son köprü inşaatı alanına giderek BÜYÜK BİR BASİRETSİZ ÖRNEĞİ ile ‘Bu işi Ulaştırma Bakanlığı alsın, yapsın. Bu işi yaparsa amenna’ diyerek bu işin Ulaştırma Bakanlığınca yapılmasını istiyorsunuz. Biz muhakkak hükümet olarak vatandaşımızın lehine olacak ne varsa bundan kaçmayız. Ama sorun şu, sizin yapmanız gereken bir şeyi yapmayarak başka birileri yapsın diyerek belediye olarak başka yeri işaret etmenizi doğru bulmuyoruz.  

 

ZEYDAN’IN SU İNDİRİMİ OYUNU
Sizin vatandaşa yüzde 50 su indirimi yapacağım sözünüzü, biz size yüzde 35’e zor ikna ettik. 
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı olarak siz 2 ay boyunca yüzde 50 su indirimi dediniz. Bu yönde açıklamalarda bulundunuz. Meclisten karar almadan tamamen popülizmle söylediğiniz sözleri yerine getirmediğiniz gibi bizim mecliste bunun yüzde 50 olmasını 3 ay olmasını istediğimizde siz orada tuttunuz 50 olsun diye söylemenize rağmen meclise gelince yüzde 30 olsun diye ısrarcı oldunuz. Cumhur İttifakı olarak biz ‘Madem yüzde 50 dediniz, yapmıyorsun yüzde 40 olsun’ dediğimizde bu kez ‘30 değil 35 olsun’ diyorsunuz. Yüzde 50 ile çıktınız, yüzde 30’da direttiğiniz. 35’e biz ikna ettik. Kaldı ki bu kararların tamamını Cumhur İttifakının güçlü iradesiyle alacağınız ortada iken siz Cumhur İttifakını yok saymaya çalışıyorsunuz. 
Adana’nın hayrına olursa biz her zaman varız dedik. Adana’nın hayrına kim ne yaparsa Cumhur İttifakının güçlü desteğini yanında bulacak dedik. Ve vatandaşın menfaatine gelen indirime onay verdik. 


CHP’NİN ADANA’DAKİ YALAN SİYASETİ
Zeydan Bey 31 Mart yerel seçimlerinden önce her platformda defalarca belediyeden tek bir işçi çıkarmayacağını söyledi.
Seçimden sonra işçileri kapının önüne koyuyorsunuz. Sonra ‘işçi dostu’ gibi görünüp oradan siyasi rant devşirmeye çalışıyorsunuz.  
Zeydan Karalar seçimden önce ‘Tek bir işçi işten çıkarmayacağım’ demesine rağmen, bugün binlerce insanı işten çıkardı. 

Geçtiğimiz ‘1 Mayıs İşçi Bayramı’nda bu işten çıkardığınız yaklaşık 3 bin işçiye, sisteminizde işçilerin bilgileri kayıtlı olduğu için mesaj yoluyla bayramlarını kutlayarak tabiri caizse evlerine ateş düşmüş işçilerle alay ettiniz. 
Çıkardıkları işçilerin daha vebali boyunlarında iken gidiyorlar TEMSA’da, İncirlik’teki meselede ‘işçi dostu’ gibi görünerek siyasi popülizm yapıyorlar. Bu doğru bir tavır değildir. 
Siz işçileri çıkarıyorsunuz, siz işçileri önemsemiyorsunuz. Ama tutup ‘Biz işçi dostuyuz’ diyorsunuz.  
İşçi dostu olan, işçileri kapı dışarı etmez. İstihdam sağlar. Çalışacak alan üretir. 

 

CAMİ ÖNLERİNDE BELEDİYE ELİYLE GAZETE DAĞITTILAR
Belediyeleri siyasi propaganda malzemesi yaptılar. Cuma günü cami önlerinde belediye çalışanlarının eliyle gazete dağıttılar. 
Belediyeler siyaset üretme mekanizması değildir. Belediyeler hizmet yeridir. 
Ama belediye başkanı maalesef burada camilerin önünde, toplumun sinir uçlarına dokunmak suretiyle, nerdeyse tahrik edercesine bu hatayı yaptı. Bu işin içinde olan herkes görevini kötüye kullanmıştır. Bunun cevabını siyaseten en sert bir şekilde alacaklardır. Hukuk çerçevesinde de bunun hesabı sorulacaktır. Konuyu yargıya taşıdık. Ve sıkı sıkı takip ediyoruz.

 

SAHRA HASTANESİ YALANI
Arkadaşlar buradan bir kez daha açık ve net bir şekilde söylüyorum. 12 Nisan’da ‘Bin yataklı hastane yaptık’ dediler. Biz 15 saat sonra ‘yaptık’ dedikleri yere gittik. Orada hastane olmadığı aşikardı. Biz de şunu söyledik. Yaptık dediğiniz yerde hastane yok. Demek ki siz bir yalan ortaya atıyorsunuz. Biz bu yalanı ortaya çıkartınca ‘Biz hizmet yapmak istiyoruz. Ama bu hizmet engelleniyor’ diye yaygara çıkartıyorsunuz. Bu tamamen yanlış bir anlayıştır. Olmayan bir şeyi acaba yutar mı diye genel başkanınızı sözcü kıldınız. Adana’yı tüm Türkiye’ye rezil ettiniz. Bu yalan sizin beceriksizliğinizin en bariz göstergesidir. Yalancının mumu yatsıya kadar yanmadı. Biz gelin bu işten vazgeçin özür dileyin dememize rağmen, siz 4 gün, 5 gün süresince oraya yataklar, eşyalar taşıyarak belediyenin imkanlarını seferber ettiniz. Kamunun kaynaklarını hoyratça kullandınız. Biz o gün de çok sert şekilde cevap verdik. Hukuken de, burada eğer hukuka aykırı bir durum varsa bunun hesabını tek tek kanun önünde soracağız.

 

EKMEK DAĞITMA YALANI
22 Nisan’da televizyona çıkıp önce ‘Bizim bedava ekmek dağıtmamıza izin vermediler. Biz de 5 kuruşa satmak zorunda kaldık’ dediniz. 2 gün sonra yine aynı televizyonun aynı programına çıkıyorsunuz ‘Vali bey beni aradı. ‘Ben ekmek dağıtımına engel oldum mu’ dediğinde ‘Hayır engel olmadınız’ diyorsunuz. Önce engel oldu yalanını siz ortaya atıyorsunuz. Sonra ‘Kimse engel olmadı’ diye kendi yalanınızı taziye ediyorsunuz. Kendi kendinizi düzeltiyorsunuz. 


  
MASKE DAĞITIMI 
CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi CHP’li gönüllülerin Adana Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı maskeleri dağıtacağını söyledi. Bakın biz ısrarla diyoruz ki, belediyeleri siyaset kurumu olarak kullanmayın. Siyasi propaganda malzemesi yapmayın. Biz bunu dememize, hassasiyet göstermemize rağmen siz hala bunda ısrar ediyorsunuz. Bunu yapmanız uygun değildir. 
Yüreğir Belediyesi’nin yaptığı bir yardımı bir yapsak siz ne yapardınız."

Kaynak: Editör:
Etiketler: AK Parti, Mehmet Ay, Zeydan Karalar
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
 Adana’yı sivrisineğe teslim etmeyin
Yorumlar
Diğer Haberler
Haber Yazılımı