Haber Detayı
15 Aralık 2020 - Salı 15:09 Bu haber 1055 kez okundu
 
ADANA'NIN SEVİLEN İŞADAMI NURİ ÇOMU VEFAT ETTİ
Adana'nın saygın ve sevilen işadamı Nuri Çomu vefat eti. Hayırsever bir insan olan Nuri Çomu, başta Adana ve Osmaniye’de yaptırdığı veya yapımına önemli katkılar sağladığı; camiler, okullar, köprüler, hastaneler ve verdiği öğrenci bursları nedeniyle TBMM Üstün Hizmet Ödülü’ne layık görülmüştü ve bu ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın takdimi ile almıştı.
GÜNDEM Haberi
ADANA'NIN SEVİLEN İŞADAMI NURİ  ÇOMU VEFAT ETTİ

Nuri Çomu Kimdir?

Sunar Şirketler Grubu Kurucu Başkanı

Güvenilir, çalışkan milli ve dini değerlerine bağlı bir manifaturacının oğlu olarak 1935 yılında Osmaniye’de dünyaya gelen Nuri Çomu, aslen Malatya Darendelidir.  İlk ve ortaokulu Osmaniye’de tamamladı. Adana Erkek Lisesi’ni bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi’nden yüksek ziraat mühendisi olarak mezun oldu. Okulu bitirdikten hemen sonra yoğun olarak ziraatla uğraşmaya başladı. Gerek bahçe gerekse tarla bitkilerinin tarımı ile iştigal etti. Daha sonra kayınpederi Mehmet Nuri Sabuncu’nun yanında Akdeniz İplik Fabrikası’nda yönetici olarak çalıştı.

Nuri Çomu, babasından ve kayınbabasından aldığı rol model ile Sunar Şirketler grubunun temellerini atmak için girişime başladı. İlk olarak 1974’te Sunar Çırçır ve Çeltik fabrikasını kurdu. Daha sonra un, yem, nişasta ve yağ sanayinde yatırımlar yaparak bölgemizde özellikle tarıma dayalı sanayinin gelişmesi için yarım asrı aşkın süredir çiftçi, yatırımcı, sanayici ve yönetici olarak hizmet etti. Evli ve 4 çocuk sahibidir. Nuri Çomu, İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Sunar Mısır Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Nuri Çomu'nun babasıdır. Nuri Çomu, bugün Kabasakal Mesarlığı'nda dostları tarafından defnedildi. Merhuma Allah'tan rahmet Çomu ailesine ve yakınlarına sabır diliyoruz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ADANA'NIN, SEVİLEN, İŞADAMI, NURİ, , ÇOMU, VEFAT, ETTİ,
Yorumlar
Diğer Haberler
Haber Yazılımı